İçeriğe geç
Ana sayfa » Blog » Lazer Kesim

Lazer Kesim

Lazerle yapılan üretim hem otomasyonu sağlamakta hemde üretim hatasını azaltmaktadır. Makinenin stabil olması modern işletim ile ölçüm tekniği sayesinde yüksek hassasiyetin(tüm ölçülerde 0.005mm) gösterir. Lazerin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat yapılarak, seri üretim sağlanmaktadır. Özellikle lazerle yapılan kesme işlemleriyle birçok kalıp ve aparatlardan tasarruf edilmektedir.

Lazer çok fonksiyonlu bir ayraç olup, kesme aralığı dardır. Basit ve iç-dış konturlarda gerçekleşen karmaşık lazer kesimlerini, gerek ince gerekse kalın saclarda imkan tanır. Temas olmadan işleme sayesinde çiziksiz ürün elde edilerek, montaja hazır üretimler gerçekleştirilir. Sacın üzerine markalama yapılabilir ve yazı yazılabilir. Kesilen yüzeylerde çapak veya ısı kaynaklı deformasyon oluşmaz.

Lazer kesim, ışını veya malzemeyi yönlendirmek için optik ve bilgisayar sayısal kontrolü (CNC) aracılığıyla yönlendirilen yüksek güçlü bir lazer kullanır. Tipik olarak süreç, malzeme üzerinde kesilecek modelin CNC veya G kodunu takip etmek için bir hareket kontrol sistemi kullanır. Odaklanmış lazer ışını, yüksek kaliteli bir yüzey bitmiş kenar bırakmak için bir gaz jeti ile yanar, erir, buharlaşır veya üflenir.

Fiber lazerler, metal kesme endüstrisinde de popülerlik kazanıyor. Bu teknoloji, sıvı veya gaz yerine katı bir kazanç ortamı kullanır. Lazer, CO2 teknikleriyle elde edilenden çok daha küçük bir nokta boyutu üretmek için bir cam elyafında büyütülür ve bu da onu yansıtıcı metallerin kesilmesi için ideal hale getirir.

Lazerler birçok amaç için kullanılmaktadır. Kullanılma yollarından biri metal plakaları kesmektir. Siyah sac, paslanmaz çelik ve alüminyum levha üzerinde, lazer kesim işlemi son derece hassastır, mükemmel kesim kalitesi sağlar, çok küçük bir çentik genişliğine ve küçük ısıdan etkilenme bölgesine sahiptir ve çok karmaşık şekillerin ve küçük deliklerin kesilmesini mümkün kılar.

Lazer ışını, tek bir dalga boyuna veya renge sahip çok yüksek yoğunluklu bir ışık sütunudur. Tipik bir CO2 lazer durumunda, bu dalga boyu ışık tayfının Kızılötesi kısmındadır, dolayısıyla insan gözüyle görülmez. Işın, ışını oluşturan lazer rezonatöründen makinenin ışın yolundan geçerken çapı yalnızca yaklaşık 3/4 inçtir. Sonunda plakaya odaklanmadan önce bir dizi ayna veya “ışın bükücüler” tarafından farklı yönlerde sektirilebilir. Odaklanmış lazer ışını, plakaya çarpmadan hemen önce bir memenin deliğinden geçer. Bu meme deliğinden ayrıca Oksijen veya Azot gibi sıkıştırılmış bir gaz akar.

Lazer ışınının odaklanması özel bir mercek veya kavisli bir ayna ile yapılabilir ve bu lazer kesim kafasında gerçekleşir. Işın, odak noktasının şekli ve o noktadaki enerjinin yoğunluğunun mükemmel şekilde yuvarlak ve tutarlı olması ve nozulda ortalanması için tam olarak odaklanmalıdır. Büyük huzmeyi tek bir nokta noktasına odaklayarak, o noktadaki ısı yoğunluğu aşırıdır. Güneş ışınlarını bir yaprağa odaklamak için bir büyüteç kullanmayı ve bunun nasıl yangın çıkarabileceğini düşünün. Şimdi 6 KWatt enerjiyi tek bir noktaya odaklamayı düşünün ve o noktanın ne kadar ısınacağını hayal edebilirsiniz.

Yüksek güç yoğunluğu, malzemenin hızlı ısınmasına, erimesine ve kısmen veya tamamen buharlaşmasına neden olur. Siyah çeliği keserken, lazer ışınının ısısı tipik bir “oksi-yakıt” yakma sürecini başlatmak için yeterlidir ve lazer kesim gazı, tıpkı bir oksi-yakıt torcu gibi saf oksijen olacaktır. Paslanmaz çelik veya alüminyum keserken, lazer ışını malzemeyi basitçe eritir ve erimiş metali yarıktan dışarı üflemek için yüksek basınçlı nitrojen kullanılır.

CNC lazer kesicide lazer kesim kafası istenilen parça şeklindeki metal plaka üzerinde hareket ettirilerek parça plakadan kesilir. Kapasitif yükseklik kontrol sistemi, nozulun ucu ile kesilen plaka arasında çok hassas bir mesafe sağlar. Bu mesafe önemlidir, çünkü odak noktasının plakanın yüzeyine göre nerede olduğunu belirler. Kesim kalitesi, odak noktasının plaka yüzeyinin hemen üstünden, yüzeyden veya yüzeyin hemen altından yükseltilip alçaltılmasıyla etkilenebilir.

Kesim kalitesini etkileyen başka birçok parametre de vardır, ancak hepsi doğru bir şekilde kontrol edildiğinde lazer kesim, kararlı, güvenilir ve çok hassas bir kesim işlemidir.